Screaming Frog - czym jest i jak z niego korzystać?

Screaming Frog to jedno z najpopularniejszych narzędzi wśród profesjonalnych seowców na całym świecie. Korzystają z niego zarówno agencje, jak i freelancerzy wykonujący pozycjonowanie. Zadaniem „żaby” jest skanowanie strony pod kątem onsite SEO. Podstawowa funkcjonalność Screaming Frog to klasyczny crawler, czyli narzędzie przeskakujące po kolejnych linkach, co pozwala na dotarcie do całej witryny. Alternatywnie użytkownik może skorzystać z opcji podania własnych adresów URL do przebadania.

Screaming Frog

Narzędzia SEO

Senuto
Senuto

Narzędzie niezwykle pomocne podczas analizy słów kluczowych oraz widoczności witryny na poszczególne frazy.

Ahrefs
Ahrefs

Doskonale sprawdzi się podczas analizy odnośników prowadzących do danej strony. Największa baza linków przychodzących - wg twórców

Narzędzie do testowania danych uporządkowanych
Narzędzie do testowania danych uporządkowanych

W łatwy sposób sprawdzisz dane strukturalne - proste narzędzie które wskaże wszystkie błędy.

Planer słów kluczowych
Planer słów kluczowych

Słowa kluczowe to podstawa skutecznego SEO - z tym narzędziem planowanie ich staje się łatwiejsze.

Jakie informacje dostarcza Screaming Frog?

Aplikacja Screaming Frog serwuje użytkownikowi szeroki wachlarz informacji, niezwykle ważnych w procesie pozycjonowania stron. Wśród najbardziej przydatnych funkcji są m.in.:

  • Audyt przekierowań – program znajduje czasowe i stałe przekierowanie, jednocześnie identyfikując błędy. Screaming Frog wskaże np. łańcuchy lub pętle przekierowań, które należy usunąć.
  • Wskazanie niedziałających linków – przy rozbudowanych i modyfikowanych stronach prędzej czy później pojawiają się błędy 404. „Żaba” wyszuka wszystkie niewłaściwie linki.
  • Sprawdzanie tagów robots i canonicali – za pomocą Screaming Froga można szybko sprawdzić, czy odpowiednie strony są indeksowane, mają linki dofollow lub ustawione linki kanoniczne (zwłaszcza przy paginacji).
  • Generowanie mapy strony w XML – dodawanie mapy strony to jedna z podstawowych czynności optymalizacyjnych. Screaming Frog przygotuje odpowiedni plik, który można załadować do Google Search Console.
  • Wykrywanie zduplikowanych treści – program jest pomocny również w wyszukiwaniu duplikatów, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycję w Google. Znajduje zarówno powielone fragmenty, jak i powtarzające się nagłówki, opisy czy tytuły stron.
  • Analizowanie meda danych – dzięki Screaming Frog nie trzeba ręcznie sprawdzać wszystkich meta opisów i tytułów w sekcji head. Aplikacja znajdzie znaczniki zawierające wartości, które są zbyt długie, za krótkie, powielone lub puste.

Dlaczego Screaming Frog jest tak popularny?

Screaming Frog jest ceniony za szybkość i dokładność, a także wszechstronność – dostarcza niemal wszystkich danych niezbędnych do oceny jakości onsite SEO. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych stron, gdzie ręczna analiza byłaby bardzo czasochłonna lub wręcz niewykonalna.

Dane pozyskane za pomocą crawlera można zarówno analizować w samym programie, jak i wyeksportować np. do postaci arkuszy excelowskich, co znacznie ułatwia współdziałanie z innymi osobami pracującymi nad stroną.