Narzędzie do testowania danych uporządkowanych
Dane strukturalne (ang. structured data) lub dane uporządkowane to informacja dla wyszukiwarek, co dokładnie znajduje się na stronie. Google radzi sobie z odczytywaniem strony na wiele sposobów. Skrypty wyszukiwarki są w stanie zrozumieć znaczniki semantyczne HTML5 czy też standardowe metadane HTML. Dane uporządkowane do kolejny krok na drodze do lepszej komunikacji z wyszukiwarką. Są to kolejne metadane, a więc dane opisujące inne dane.
Structured data może wprost „powiedzieć” wyszukiwarce, że dana strona jest np. stroną firmy o nazwie X, która zajmuje się usługami Y. Dane uporządkowane wskazują też na konkretne elementy strony. Za ich pomocą Google jest w stanie łatwo zorientować się, że np. dany fragment kodu to ocena artykułu i że element pod nią to opinia napisana przez użytkownika.
Narzędzia SEO
Senuto
Narzędzie niezwykle pomocne podczas analizy słów kluczowych oraz widoczności witryny na poszczególne frazy.
Screaming Frog
Klasyczny crawler, który świetnie sprawdzi się kiedy chcemy przeprowadzić audyt witryny "onsite".
Ahrefs
Doskonale sprawdzi się podczas analizy odnośników prowadzących do danej strony. Największa baza linków przychodzących - wg twórców
Planer słów kluczowych
Słowa kluczowe to podstawa skutecznego SEO - z tym narzędziem planowanie ich staje się łatwiejsze.
Dane strukturalne są zalecane przez Google i wpływają pozytywnie na pozycjonowanie strony. Są też wykorzystywane do wyświetlania tzw. rich snippets, a więc dodatkowych informacji pod linkiem do strony w wynikach wyszukiwania.
Narzędzie do testowania danych strukturalnych Google
Google udostępnia własny, prosty serwis do testowania danych strukturalnych. Jak z niego skorzystać?
Pierwszy krok to znalezienie samego narzędzia, co nie jest trudne, gdyż Google wyświetla je na samym szczycie listy wyników wyszukiwania. Po prostu wpisz frazę „narzędzie do testowania danych uporządkowanych” w pasku wyszukiwarki i kliknij na odpowiedni link. Po wejściu do serwisu zobaczysz okienko z miejscem na wpisanie adresu URL. Podaj adres swojej strony internetowej (lub dowolnej witryny).
Po przeanalizowaniu witryny narzędzie wyświetli jej kod w lewym panelu, a po prawej stronie pojawią się znalezione dane strukturalne oraz informacje o ewentualnych błędach. Najlepsza sytuacja to oczywiście taka, w której liczba błędów wynosi zero, a narzędzie wyświetla wszystkie dane uporządkowane, które miałeś zamiar umieścić na stronie.
Kod w panelu po lewej stronie można bez przeszkód edytować. To bardzo pomocne, gdyż jesteś w stanie na bieżąco poprawić błędy w witrynie, a następnie przekopiować prawidłowy kod z powrotem do swojego edytora. Oczywiście nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby kopiować źródło w drugą stronę i sprawdzać poprawność danych strukturalnych już podczas pisania strony.
Na wszystkie dane uporządkowane wyświetlone po prawej stronie panelu możesz kliknąć. W ten sposób zostaniesz przeniesiony od razu do właściwego fragmentu kodu.